7 Nisan 2017 Cuma

İzmir Gezisi - Konak ~Kızlarağası Han, Saat Kulesi~

İzmir gezim ile ilgili diğer yazılarım gezi blogumda.
İzmir turumuzda daha önce defalarca gittiğim ve İzmir'de ilk gördüğüm yer sayılabilecek Konak var. Konak'a gidiş amacımız Kızlarağası Han. Fakat gitmeye karar verdiğimiz gün pazardı ve gittiğimizde kapalı olduğunu gördük. 😁

İzmir'in Eminönü'sü sayılabilecek Kemeraltı'nda pazar olduğu için az sayıdaki açık dükkanın önünden geçerek Kızlarağası Han'a ulaştık ve yıkıldığımız an 😂  Şaka şaka ne yıkılması, İzmir'de gezilecek görülecek yer çok.

Kızlarağası Han'ın 1700lü yıllarda yaptırıldığı söyleniyor. Yıllar içinde çeşitli amaçlar için kullanılan han, günümüzde turistik bir çarşı olarak hizmet veriyor. El sanatı ürünleri, halılar, süs eşyaları satılan han bir de çevresinde bulunan kahvecileri ile ünlü.


Konak Saat Kulesi
Saat kulesi 1900lü yılların başında inşa edilmiş. Osmanlı saat kuleleri arasında en estetik ve zarif olanı kabul edilmiş. Özellikle gece görünümü harika. 😍

Karnımız acıkınca Konak Vapur İskelesinin üst katında bulunan Kahve Deryası'na gidiyoruz. Gönül daha yerel bir şeyler yemek isterdi ama nedense hiç kafe restoran gözümüze çarpmadı. Neyse Kahve Derya'sı da yerel sayılır.


Konak'ta turlamaca. 

Ne binası bilmiyorum da mimarisi hoşuma gitti.


Konak Yalı Camii
Gördüğüm en küçük camii olduğu için ban göre adı minyatür camii. 😃 18. yüzyılda klasik Osmanlı mimarisi tarzında inşa edilmiş olan firüze çinilerle süslü cami, Konak Meydanı ile özdeşleşmiş bir yapıdır. (Kaynak: Vikipedi)Pazar olduğu için insanlar sokaklarda. Ama İstanbul'un keşmekeşliği yok. 

Sahilde güneşli havanın tadını çıkaran insanlar

İzmir yazılarım devam edecek 😅

4 yorum:

 1. Yine çok güzel bir gezi olmuş bayıldım :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, İzmir'i gezmek çok keyifli :)

   Sil
 2. Özlemişim İzmiri :))) Güzel paylaşım teşekkür ederim ....

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de özledim. Yakında yine gidiyorum :)) Yorumun için ben teşekkür ederim.

   Sil

Hoşgeldiniz! Yorumunuzla bloguma değer kattınız, çok teşekkür ederim🌼🌼🌼