3 Aralık 2016 Cumartesi

Benim Gözümden / Son Zamanlarda #149

Bir vapur yolculuğunun kareleri.

Haydarpaşa Garı
Haydarpaşa Garı, 1908'de İstanbul -Bağdat Demiryolu hattının başlangıç istasyonu olarak inşa edilen tren garıdır. GarTCDD'nin ana istasyonudur. İstanbul'un Anadolu yakasında, Kadıköy'de bulunur. Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Bağdat Demiryolu yanında İstanbul-Şam-Medine (Hicaz Demiryolu) seferleri de yapılmaya başlanmıştır. (Kaynak: Vikipedi)İki Alman mimar Otto Ritter ve Helmuth Cuno tarafından hazırlanan proje yürürlüğe girmiş, garın yapımında Alman ustalarla İtalyan taş ustaları birlikte çalışmıştır. I. Dünya Savaşı sırasında gar deposunda bulunan cephanelere 1917'de yapılan bir sabotajla çıkan yangın sonucu binanın büyük bir bölümü hasar görmüştür. Yeniden onarılan bina bugünkü şeklini almıştır. 1979'da Haydarpaşa'nın açıklarında Independenta adlı tankerin bir gemiyle çarpışması sonu meydana gelen patlamadan ve sıcaktan dolayı binanın O Linneman adlı ustanın yaptığı kurşun vitrayları hasara uğramıştır. 1976'da aslına uygun olarak yeniden geniş çapta onarılmış ve 1983'ün sonunda dört dış cepheyle iki kulenin restorasyonu tamamlanmıştır. (Kaynak: Vikipedi)
28 Kasım 2010 tarihinde çatısında çıkan ağır yangından dolayı çatısı çökmüş ve 4. katı kullanılamaz hale gelmiştir. Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Projesi kapsamında Istanbul-Eskişehir bölümündeki demiryolu çalışmaları nedeniyle, 1 Şubat 2012 tarihinden itibaren 24 ay süreyle ülke çapındaki tren seferlerine ara verilmiştir.
Galata Kulesi ile ilgili bilgileri daha önce gezi blogumda yazmıştım. 
İyi gelmez mi hiç deniz havası.10 yorum:

 1. ne güzel fotoğraflar bunlar böyle :) sevgilerle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler, beğenmene sevindim. Sevgiler ☺

   Sil
 2. Vapur fotoğrafları da ayrı bir güzel oluyor sizin elinizden :)

  YanıtlaSil
 3. Biz Ankaralılar ancak böyle fotoları izleyebiliyoruz deniz olmadığından :)

  YanıtlaSil
 4. deniz manzaraları her zamanki gibi nefis İstanbul'u en çok bu nedenle seviyorum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen, hatta benim son zamanlarda İstanbul'u tek sevme nedenim.

   Sil
 5. İstanbul'u gördüm yine, eski sevgilimdir benim o...

  YanıtlaSil

Yorum bıraktığınız için çok teşekkür ederim.
(Yorumlarınıza lütfen link eklemeyin, yorumlarınıza link eklediğinizde yayınlanmayacaktır. GFC hesaplarınıza bloglarınızı eklerseniz isminize tıkladığımızda bloglarınıza ulaşabiliyoruz.)