6 Ağustos 2016 Cumartesi

Kitap Önerisi; Okyanuslar Arasındaki Işık - M. L. Stedman

Tatilin son gününde başladığım, dayanamayıp hava alanı ve uçakta sonlarına kadar geldiğim, eve gelir gelmez gece yarısına kadar okuyup bitirdiğim bir önerim olacak size; Okyanuslar Arasındaki Işık
Indie Avustralya En İyi İlk Roman Ödülü ve En İyi Roman Ödülü 
Yılın En İyi Yeni Çıkan Kitabı, 
En İyi Edebiyat Kitabı ve En İyi Kitabı dallarında ABIA Ödülü 
GoodReads 2012'nin En İyi Tarihî Romanı 
2013 En İyi Kadın Roman Ödülü 

Tom Sherbourne, Çanakkale Savaşı'nda acı dolu dört yıl geçirdikten sonra Avustralya'ya döner ve kıyıdan yarım gün uzaklıktaki Janus Kayası'ndaki deniz fenerinde bakıcı olarak çalışmaya başlar. Genç, cesur ve sevgi dolu karısı Isabel'le evlilikleri ikisinin de kafasındaki gürültüyü susturup yıldızlar, dalgalar ve rüzgârın sesinden başka hiçbir şeyin olmadığı iki kişilik dünyalarında huzur bulmalarını sağlar. 
Bir gün, üç yılın ve üç düşüğün ardından, karısı bir bebeğin ağlamalarını duyar. Dalgalar, içinde genç bir adamın cesedi ile birkaç aylık bir bebeğin olduğu bir tekne getirmiştir. Çocuk özlemiyle dolu Isabel dualarının Tanrı tarafından kabul edildiğini düşünür. Yüreklerinin sesini dinleyip bebeği sahiplenmeye ve bundan kimseye bahsetmemeye karar verirler. Yıllar sonra gerçekler ortaya çıkmaya başlayınca aldıkları kararın hiç beklemedikleri sonuçları olduğunu anlarlar.
"Okyanuslar Arasındaki Işık inanılmaz büyük bir kayıp karşısındaki yalnızlık ve cesarete dair çok güzel bir roman. Okurken başımı kitaptan kaldıramadım ancak satırları da gözyaşlarımın arasından göremiyordum." 
-Maile Meloy-
"Karşı konulamaz ve çekici bir roman. İlk sayfasından bağlanacağınız özgün bir hikâye." 
-Sara Nelson, O, the Oprah magazine-
"M. L. Stedman beni neredeyse yüz yıl öncesinin ıssız bir adasına götürecek kadar iyi bir yazar. Bu romanda karakterlerden birinin acısının dinmesi diğerinin acısına sebep oluyor." 
-Monica Ali-
"Herkes tarafından okunmayı hak eden muhteşem bir roman." 
-Karen Brooks-
"İyi insanlar, trajik kararlar ve her ikisinde de bulunan güzellikler üzerine muhteşem ve yürek parçalayıcı bir hikâye." Markus Zusak, The Book Thief yazarı
"Dokunaklı bir öykü… Ağlamaya hazır olun." 
-New York Times-
"Aklınızdan çıkmayacak… Stedman daha en başından okuru duygu dolu kurgunun içine sürüklüyor. Olağanüstü ve unutulmayacak bir çıkış romanı." 
-Booklist-
"Sevgi ile kayba, doğru ile yanlışa ve en sevdiklerimizin mutluluğu için neler yapabileceğimize dair harika anlatılmış bir hikâye." 
-The Boston Globe-
"Birkaç ailenin kaderini ve büyük bir aşk hikâyesini konu edinen harika bir kitap. Stedman kırık kalplerle ilgili hikâyeyi gözyaşlarıyla yoğurmuş." 
-Ruhr Nachrichten-
"M. L. Stedman'ın sevgi ve suçluluk duygularını bir araya getiren yürek parçalayıcı kitabı çok başarılı." -Für Sie-
"Duygu yüklü bir roman. Stedman'ın çıkış romanı ileride pek çok başarılı romana imza atacağının bir işareti." 
-People-
(Tanıtım Bülteninden)

*Sayfa Sayısı: 360   *Baskı Yılı: 2014   *Yayınevi: Pegasus

Kitaba başlamadan önce aldığı ödüller hatta yorumlarla ilgili en ufak bir fikrim yoktu. Bütün yorumları ve ödülleri kitabı bitirdikten sonra gördüm. Kitap sana ne ifade etti derseniz, kaliteli eski dönem Türk filmi gibi, naif ve duygusal. Ayrıca filmi de çekilmiş, kesinlikle izlemem lazım bu filmi. Umarım kitapta ki tadı alabilirim.
Hikaye gerçek olaylardan yola çıkarak yazılmış. Kitap Tom Sherbourne'un, Çanakkale Savaşı'nda acı dolu dört yıl geçirdikten sonra Avustralya'ya dönmesi ve kıyıdan yarım gün uzaklıktaki Janus Kayası'ndaki deniz fenerinde bakıcısı olarak çalışmasıyla başlıyor. Tom'un Çanakkale Savaşı'nda yaşadıkları da ayrıntılı bir biçimde anlatılmış kitapta. Ama kitabın asıl konusu döndükten sonra başlıyor.
Tom deniz feneri bakıcısı olduktan sonra Isabel'le evlenmiş, Janus fenerinde insanlardan uzak huzurlu bir hayata başlamışlardır. Geçen 3 yılda üç düşüğün ardından, karısı  kayalıklarda bir bebeğin ağlamalarını duyar. Dalgalar, içinde genç bir adamın cesedi ile birkaç aylık bir bebeğin olduğu bir tekne getirmiştir. Çocuk özlemiyle dolu Isabel Tanrı'nın dualarını kabul ettiğini düşünür ve Tom'u da ikna ederek bebeğin bulunuşunu haber vermemeye karar verirler. Tom aslında hiç onaylamasa da karısının mutluluğu için bu oyuna devam eder, zaman geçtikçe de bebeğe bağlanırlar. Fakat yıllar geçtikçe gerçekler ortaya çıkmaya başlar ve bir anda Tom ile Isabel'in hayatı bir daha düzelmeyecek şekilde değişir.   
Anlatırken çok kuru kuruya anlatmışım gibi oldu, çünkü gerçekten insanın içine işleyen bir konusu var. Gerçek anne ortaya çıktıktan sonra Isabel'e mi gerçek anneye mi üzülsem ya da kızsam bilemedim. Isabel'in kızını yeniden alabilmek için söylediği yalanlar, Tom'un Isabel'e olan sevgisinden onun asılsız suçlamalarını kabul etmesi. Beni çok etkileyen bir kitap oldu. Kolay okunan, akıcı, güzel kurgulanmış bir kitap. Bu sıcaklarda hafif ama güzel ne okusak diyenlere tavsiyemdir. 

4 yorum:

 1. Bir Sürü Ödüller Almış :) Aklımızda Bulunsun :) Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, bol ödüllü bir kitap. Yorum için teşekkürler, sevgiler :)

   Sil
 2. Üzüntülü, gerilimli şeyler okumayım şu ara. Ama aklımda olsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kuzu sen okuma sakın, ama sonra oku. Çok güzel <3

   Sil

Yorum bıraktığınız için çok teşekkür ederim.
(Yorumlarınıza lütfen link eklemeyin, yorumlarınıza link eklediğinizde yayınlanmayacaktır. GFC hesaplarınıza bloglarınızı eklerseniz isminize tıkladığımızda bloglarınıza ulaşabiliyoruz.)