26 Mart 2016 Cumartesi

Kitap Yorumu; Piraye - Tuna Serim

Ne zamandır kitap yorumu yazmıyordum. Hem nedense bu ara az okuyabiliyorum hem de pek yazı yazamadığımdan fırsat olmuyordu. Okuyalı uzun zaman olan ve yazılacak listemde epey bekleyen Piraye'yi yazayım dedim bu yüzden.
Arka Kapak Yazısı
Kalbimin kızıl saçlı bacısı Nazım ve Piraye, geçen yüzyılın en unutulmaz aşk öyküsü.
Birbirlerini çok seven, ama kavuşamayan, aşkları karşılıklı yazdıkları mektuplarla süren, sonu ayrılıkla biten bir yaşam...Bir yanda hayatının en büyük aşkına tutulmuş bir kadın, öte yanda polislerle, tuzaklarla ve kadınlarla çevrilmiş bir erkek.
Onlar şiiri paylaştılar, bir büyük aşkı, acıları, hasretleri, umutları... Nazım hiçbir kadına Piraye kadar güvenmedi, ona duyduğu sevgiyi başka bir kadında bulamadı. Şiirlere ve mektuplara döktüğü aşkı, sevginin başyapıtı oldu. Nazım'ın yalnız Piraye'si yoktu, bir de inançları vardı. O inanç ikisinin arasına kara bir duvar gibi dikildi, ikisini de hırpaladı, tüketti, ayırdı. Sevgi narindir, kırılgandır, bu yüzden yetmedi, çünkü egemen güçler ikisini ayırmaya kararlıydılar. Direndiler ama kaybettiler. Nazım yok olmamak için kaçtı ve kızıl saçlı bacısını terk etmek zorunda kaldı.
Nazım'ı ortadan kaldıramadılar ama aşkını bitirdiler; ikisinin dirençle sürdürdüğü savaşta, kaybeden Piraye oldu. Piraye yalnız Nazım'ı sevdi, ama en büyük acıyı da onunla tattı.
Nazım ve Piraye aşkının ilk kez yazılan bu romanı, efsane haline gelmiş iki insanın umutsuz aşklarını, kıskançlıklarını, 1940-50 ve 60'lı yılların Türkiye'sini anlatıyor.
***************************************
Nazım Hikmet'in hayatını çok bilmiyordum aslında ama -hovarda mı desem çapkın mı desem- kadınlara düşkün olduğunu biliyordum az çok . Yine de bu kitabı okurken bu duruma epey şaşırdım.
Zaman zaman Nazım'a kızsam da Nazım ile Piraye'nin tutkulu, vazgeçilmez aşklarını okurken kıskanmadım diyemem. Birbirlerini çok sevse de kavuşamayan sonu ayrılıkla biten bir aşk onların ki. Piraye ile nasıl tanıştıklarını, aşklarını ve ayrılıklarını anlatıyor bu kitap. Okudukça büyülendim okudukça öfkelendim. Çok büyük bir aşkla Nazım'a bağlı bir kadın Piraye, ama aşkı ile hep sınanmış. Başka kadınlar olmuş, Nazım hapse düşmüş beklemiş, maddi sıkıntı yaşamış, Nazım Hikmet'in karısı olduğu için iş bulamamış. 
Politik görüşleri nedeni ile bir yanı polisle diğer yanı ise kadınlarla çevrili Nazım ve ona büyük bir aşkla ve sadakatle bağlı Piraye. Eğer bu ara kitap alışverişi yapacaksanız, ne okusam diye düşünüyorsanız tavsiye ederim.

2 yorum:

  1. Okumak için kitap arıyordum ve yazınızı gördüm. Pirayenin ilk kitabını okumuştum bunu da hemen alıyorum :)

    YanıtlaSil

Yorum bıraktığınız için çok teşekkür ederim.
(Yorumlarınıza lütfen link eklemeyin, yorumlarınıza link eklediğinizde yayınlanmayacaktır. GFC hesaplarınıza bloglarınızı eklerseniz isminize tıkladığımızda bloglarınıza ulaşabiliyoruz.)