15 Mayıs 2015 Cuma

Benim Gözümden / Son Zamanlarda #56

Kendini kış sanan bir bahar gününde Salacak sahilindeyiz. Salacak sahili Üsküdar'da, Kızkulesi, Beşiktaş ve tarihi yarımada, Eminönü gibi oldukça geniş bir manzarası var. Deniz kenarında oldukça uzun bir yürüyüş yolu var, denize sıfır değil ama yolun karşısında manzaralı cafe ve restaurantlar mevcut.  


Yürüyüş yapmayı seviyorsanız bu manzaraya bakarak sahilde uzun bir yürüyüş yapabilirsiniz. Ya da benim gibi su akar deli bakar misali bir banka oturup uzun uzun denizi ve manzarayı seyredebilirsiniz. Bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. 


Kızkulesi İstanbul'da bakmayı en sevdiğim manzaralardan. Daha içini görmek kısmet olmadı, içerden buralara bakmayı da severim diye düşünüyorum :) Kızkulesi hakkında ki rivayetleri duymuşsunuzdur. Belki de o rivayetler benim gözümde Kızkulesi'ni çok etkileyici kılıyor. Hoş rivayete gerek yok, denizin ortasında yalnız başına nazlı nazlı süzülen Kızkulesi'ne bakmak bile insanı etkiliyor.

Kızkulesi Üsküdar'da Bizans devrinden kalan tek esermiş. M.Ö. 24 yıllarına kadar uzanan bir geçmişi varmış. Yunan döneminde bir mezara ev sahipliği yapan bina Bizans döneminde gümrük istasyonu olarak kullanılmış. Daha sonra da bir çok iş için kullanılmış ama asıl görevi hiç değişmemiş; feneri ile gemilere yol gösterme işlevi. 


Henüz profesyonel bir fotoğraf makinam yok, alınca sanırım ilk işim Kızkulesi'ni çekmek olur. 


2 yorum:

Yorum bıraktığınız için çok teşekkür ederim.
(Yorumlarınıza lütfen link eklemeyin, yorumlarınıza link eklediğinizde yayınlanmayacaktır. GFC hesaplarınıza bloglarınızı eklerseniz isminize tıkladığımızda bloglarınıza ulaşabiliyoruz.)