9 Mayıs 2015 Cumartesi

Benim Gözümden / Son Zamanlarda #53 Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi'nden kareler;
Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi ile ilgili daha öncelerde de yazılarım oldu. Ama o kadar güzel bir yer ki, okumayanlar veya hala keşfetmeyenler için tekrar yazmak istiyorum;
Öncelikle Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Ataşehir'de, otobanın ortasında kalan alanlar ıslah edilerek bahçe haline getirilmiş daha doğrusu otobanın ortasında bir vaha oluşturulmuş. Benim ilk keşfettiğimde giriş yalnız otoban üzerindendi, arabasız gitmek imkansız olduğundan araba kullanana kadar gidememiştim. Neyse ki daha sonra Ataşehir Bulvar 216 yakınlarından bir giriş daha verdiler de ulaşım daha kolay oldu.

Kendi sitelerinden alıntılarla tarihçelerine bakalım; Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi (NGBB), 1995 yılında Ali Nihat Gökyiğit tarafından eşi Nezahat Gökyiğit adına hatıra parkı oluşturulmak amacıyla kurulmuş ve başlangıçta ‘hatıra parkı’ amacına yönelik bir bitkilendirme ve ağaçlandırma planı uygulanmıştır. Daha sonra amaç değiştirilerek, bir botanik bahçesi olma yolunda çalışmalara başlanarak 2002 yılında halkın ziyaretine açılmış ve 2003 yılında adı Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi olarak değiştirilmiştir.

Atatürk ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden gelen otoyollarla, Anadolu otoyolunun(Ankara) birleştiği kavşakta bulunmaktadır. Bahçe kavşaktaki anayollar ile bağlantı yolları arasındakiadalar üzerinde kuruludur ve sekiz adadan oluşmaktadır. Alan, Karayolları Genel Müdürlüğü ile ANG Vakfı arasındaki bir protokolle 2025 yılına kadar bu hizmete tahsis edilmiştir. Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi , İstanbul’a %12 oranında yeşil alan sağlamasıyla İstanbullular için bir nefes alma noktası olmasının yanı sıra, bir araştırma, eğitim ve öğretim merkezidir.


Burası Ertuğrul Adası ve Ertuğrul Anıtı. 1890 yılında, II. Abdülhamit'in emriyle gittiği Japonya'dan dönüşte, fırtınada batan Ertuğrul Firkateyni'ndeki 527 denizcinin anısına dikilen bir anıttır. Anıtın ifade bulduğu anlam, facianın  115. yılı olan 2005'te, Japon Sakura Vakfı tarafınfan bağışlanan ve her bir denizcinin anısına dikilen japon sakura kirazı fidanları ile tamamlanmaktadır.
Gerçekten çok güzel bir yer ve mutlaka görülmesi gerekiyor. Özellikle çocuklarınız varsa hem gezip hem bilgi edinip çok güzel ve eğitici bir zaman geçirebilirsiniz burada. Biz bazen şehir dışından gelen yakınlarımız olduğunda ya da canımız sıkıldığında gezmeye geliyoruz. Ya da havalar uygunsa pikniğe. Burada gün yapan kadınları bile gördüm ve mantıklı geldi. Neden olmasın ki, biz de sabah herşeyimizi hazırlayıp, peynirimizi zeytinimizi domatesimizi getirip kahvaltıyı burada yapmıştık bir kaç sefer :) 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum bıraktığınız için çok teşekkür ederim.
(Yorumlarınıza lütfen link eklemeyin, yorumlarınıza link eklediğinizde yayınlanmayacaktır. GFC hesaplarınıza bloglarınızı eklerseniz isminize tıkladığımızda bloglarınıza ulaşabiliyoruz.)