9 Nisan 2015 Perşembe

Kitap Yorumu; Beşinci Dağ - Paulo Coelho

Arka Kapak Yazısı
'Beşinci Dağ', İlyas Peygamberin romanlaştırılmış öyküsü. İ.Ö. 870 yılında İsrail'den ve bu ülkenin korkunç kraliçesi Yezavel'den kaçıp Fenike'ye sığınan İlyas, orada, Tanrının İsrail'e yeniden dönmesine izin vereceği günü beklerken, ona kucak açan, evinde ağırlayan dul kadına ve oğluna büyük bir sevgiyle bağlanır. Ne var ki, Asurluların saldırısıyla yerle bir olan Akbar kentinde, sevdiği ve hiçbir zaman açılamadığı bu güzel kadın yıkıntılar altında kalarak can verir. İlyas, sevgisinin gücüyle, ona verdiği sözü yerine getirmek için, Akbarlılara önderlik edip kentin yeniden kurulmasını sağlar. Tanrının çağrısı üzerine, sevdiği kadının, sonradan kenti yönetecek olan oğlunu orada bırakarak İsrail'e geri döner. Beşinci Dağın doruğunda, başımıza gelen felâketlerin birer ceza değil, aşmamız gereken bir meydan okuma olduğunun bilincine varır. Paulo Coelho'ya göre, yaşamımızda karşılaştığımız engellerin, acıların, hüzünlerin hepsi, erince ve mutluluğa açılan birer kapı. Bu erince ve mutluluğa ulaşmanın giziyse, "hiçbir zaman vazgeçmemek". Yazdığı kitaplarla bugüne kadar dünyada yirmi milyondan fazla okurla buluşan Paulo Coelho, sıcak ve usta anlatımıyla bir kez daha büyülüyor okurlarını.
İsrail Kraliçesi Yezavel'in peygamberleri öldürtmesi üzerine Tanrı İlyas Peygamberin Fenike'nin Akbar kentine gitmsini emreder. Orada Tanrı'nın tekrar İsrail'e dönme izni vereceği günü beklerken yaşadıkları kitabın konusunu oluşturur.
Kitabın dili oldukça ağır aslında, bu yüzden yavaş okusam da genel olarak sevdiğimi söyleyebilirim. Kişisel gelişim kitaplarına benzettim ben. Boş vakitte ve kafa rahatken okunması tavsiye edilir :)

4 yorum:

 1. yazarı çok seviyorum, bu kitap ne zamandır alınacaklar listesinde idi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de çok severim, umarım sen de okursun yakın zamanda

   Sil
 2. Paulo Coelho nun simyacı kitabını okumuştum eskiden. çok etkilenmiştim.
  kendini bulma, özgürlüğünü yaratma, varoluşunu gerçekleştirme üzerine çok iyi düşündürüyor...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kitapta da benzer bir konu işlenmiş, her zaman ki gibi güzel ve ağır :) Tavsiye ederim

   Sil

Yorum bıraktığınız için çok teşekkür ederim.
(Yorumlarınıza lütfen link eklemeyin, yorumlarınıza link eklediğinizde yayınlanmayacaktır. GFC hesaplarınıza bloglarınızı eklerseniz isminize tıkladığımızda bloglarınıza ulaşabiliyoruz.)