22 Mart 2015 Pazar

Benim Gözümden / Son Zamanlarda #30

Gezmeye devam. Bundan sonra gezdiğim, gördüğüm yerlerle ilgili tarihi ve sosyal bilgiler de vermek istiyorum.
Kuruçeşme'den Anadolu yakasına bir bakış.... Kuruçeşme Beşiktaşa bağlı bir semt. Semtte bulunan korular ve akarsular nedeni ile eski isminin Koruçeşme olduğu iddia edilir. (Kynk. Vikipedi)

Kış güzelleri
1. Köprü olarak da anılan Boğaziçi Köprüsü

Köprünün altından geçtik, Ortaköy'e geldik. Bir de bu açıdan Boğaziçi Köprüsü'ne bakalım :)
Ortaköy'de yine  Beşiktaş'a bağlı bir Boğaziçi semti. Tarihi antik çağlara dayanır. Türklerin Ortaköy'e yerleşmesi Kanuni Sultan Süleyman döneminde olmuştur. Tarihi yapısı nedeni ile özellikle 90'lı yıllardan sonra ilgi odağı haline gelmiştir. Ortaköy Meydanı ve çevresi cafeler, restaurantlar, barlar, kahveler, sanat atölyeleri, hediyelik eşya dükkanları, el işi ve sanat pazarı nedeni ile gece gündüz sosyal, canlı bir yaşam merkezidir. (Kynk. Vikipedi) 
Ortaköy'ün simgelerinden Ortaköy Camii asıl adı ile Büyük Mecidiye Camii. Sultan Abdülmecit tarafından 1853 yılında yaptırılmıştır. Konumu eşsizdir ve Barok üslubundadır. (Kynk. Vikipedi) 
İyi gelmez mi hiç boğaz havası? 

Ortaköy'e gelinince ya kumpir, ya waffle ya da gözleme yenir. Biz bu sefer kumpir dedik :) 
Camiinin diğer taraftan görünüşü... 


Köprü, Ortaköy Camii ve ben :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum bıraktığınız için çok teşekkür ederim.
(Yorumlarınıza lütfen link eklemeyin, yorumlarınıza link eklediğinizde yayınlanmayacaktır. GFC hesaplarınıza bloglarınızı eklerseniz isminize tıkladığımızda bloglarınıza ulaşabiliyoruz.)