4 Şubat 2015 Çarşamba

Kitap Yorumu; Aşkın Üç Harfi - Niall Williams

Arka Kapak Yazısı
William Couglan, Tanrı'dan geldiğine inandığı bir emirle işinden ayrılır, karısını, oğlunu terk ederek bütün zamanını resim yapmaya adar. hayal kırıklığı ve yoksulluğa dayanamayan karısı bir süre sonra intihar edince, oğlu Nicholas, istese de nefret edemediği babasının peşine takılarak İrlanda'nın batısına doğru uzun ve unutulmaz bir yolculuğa çıkar. Başarılı olamayan ve Tanrı'nın kendisine verdiği kutsal emirden kuşku duymaya başlayan William, bir gün yaptığı bütün tabloları, evini ve kendini yakar. Babasından geriye kalan bir tek tablonun peşine düşen Nicholas'ın yolu güzel İsabel'le kesişir. Erkek kardeşinin başına gelen felaketten kendini sorumlu tutan İsabel yaşama küsmüştür. Gizemli İrlanda'nın iki ucunda, sonunda birbirine bağlanacağını bilmeden gelişen iki öykü ve mutsuz yaşamlara başlanmış iki insan, mucizelerle donatılmış bir yolun sonunda buluşunca, her şey beklendiği gibi mi olacaktır?
Bu kitap da kitaplığımızda okunmayı bekleyenler arasındaydı. O kadar çok bekleyen kitap var ki, yeni kitapları kaçırdığıma üzülüyorum ama bekleyen kitaplarıma daha çok üzülüyorum. Elimden geldiğince hızlıca bitirmeye çalışıyorum evde okunmayı bekleyenleri.
Öncelikle çok güzel bir kitaptı, iyi ki okumuşum dediklerimden. Bana biraz daha önce okuduğum Latin yazarların kitaplarını anımsattı, aynı doğaüstü kurgular v.s. ama İrlanda'da geçiyor kitabın konusu. 
Kitabın ilk bölümünde Nicholas'ın hayatını okuyoruz. Tanrı'dan geldiğine inandığı bir emirle işinden ayrılıp hayatını resim yapmaya adayan bir baba, yaşadığı hayal kırıklığı nedeni ile intihar eden bir anne. Babasını anlamaya çalışan Nicholas onunla unutulmaz bir yolculuğa çıkar. Daha sonra babası da ölünce Nicholas babasından kalan tek bir tablonun peşine düşer. Kitabın ikinci bölümünde İsabel'in hayatını okuyoruz. Ve daha sonra Nicholas'ın aradığı tablo nedeni ile yolu İsabel ile kesişir.
Biraz betimlemeler, tasvirler nedeni ile ağır gibi gelse de özellikle 2. yarıdan sonra hikaye derinleşiyor ve kolayca okunuyor. 

2 yorum:

  1. yaa konusu ne kadar naifmiş. denk gelirsem okuyacağım ^^

    YanıtlaSil

Yorum bıraktığınız için çok teşekkür ederim.
(Yorumlarınıza lütfen link eklemeyin, yorumlarınıza link eklediğinizde yayınlanmayacaktır. GFC hesaplarınıza bloglarınızı eklerseniz isminize tıkladığımızda bloglarınıza ulaşabiliyoruz.)