15 Aralık 2014 Pazartesi

Kitap Önerisi; Yanılmak Güzeldir - Wendelin Vandraanen

Arka kapak yazısı
Yanılmak Güzeldir, iki anlatıcılı bir aşk romanıdır. Julie, Bryce'ı ilk gördüğünde ona tutulur. Bryce, Julie'yi ilk gördüğündeyse ondan kaçar. Bu olay ikinci sınıftayken olur ama yedinci sınıfa gelene kadar pek fazla bir şey değişmeyecektir.
Julie der ki; "Benim Bryce'ım. Hâlâ ona verdiğim ilk öpücüğümle dolaşıyor."
Bryce der ki; "Stratejik olarak ondan kaçınmaya ve sosyal olarak huzursuzluk duymaya başlayalı altı yıl oluyor."
Ancak sekizinci sınıfa geldiklerinde her şey alt üst olur. Bryce, Julie'nin göründüğünden daha karmaşık biri olduğunu düşünmeye başlarken, Julie de Bryce'ın göründüğü gibi biri olmadığını düşünmeye başlayacaktır.
Bu iki gencin parlayan her şeyin altın olmadığını anlamayı başarıp bir araya nasıl gelecekleri konusu, ortaya komik ve dokunaklı bir aşk romanı çıkarıyor.

"Bu olağanüstü kitaba, gözü pek kahramanı Julie'ye ve harikulade sonuna hayran olduk." 
Chicago Tribune

"Nefis! Harika! Ve tam gençlere göre." 
BookPage

"Karizmatik önde gelen genç kız karakterleri, iki anlatıcı arasındaki merak uyandıran dinamiği ve yankı yapan sonuyla bu romanın bütünü parçalarından bir hayli üstün." 
Publishers Weekly, Starred

"Çok güzel, neşeli bir roman."
Library Talk

Kitaplığımızda bulup okuyana kadar hakkında hiç bir fikrim olmayan bir kitaptı. Ama nasıl anlatsam, o kadar güzel, naif bir kitaptı ki, bayıldım. Mutluluk veren ve tekrar okuyabileceğim kitaplardan.
Genel olarak bir aşk hikayesi gibi görünse de çocukların gözünden aileleri de anlatıyor. Platonik bir çocukluk aşkını 2 taraflı okuyoruz kitapta.. Julie ile Bryce'ın bakış açılarının farklılığı, yanlış anlamalar o kadar güzel, gerçekçi anlatılmış ki olayı o yaştaymış gibi yaşıyorsunuz. Çocukların acımasız dünyası nedeni ile de zaman zaman çok duygulandığım bölümler de oldu. 
Julie çok naif, yaşından beklenmeyen olgunlukta bir çocuk. Bayıldım bu karaktere. Ailesi de kendisi gibi naif. Bryce'dan ise ilk başta hoşlanmasam da sonrasına onu da sevdim.
Ne kadar anlatsam da boş, mutlaka ve mutlaka okuyun derim. Sıradan gibi görünse de çok güzel bir kitaptı. 
Ayrıca Flipped adı ile filmi de olan bir kitap. İzleyenleriniz mutlaka vardır. (Türkçe adı İlk Aşk) Bu aralar film izlemek beni strese soksa da kesinlikle bu filmi izlemek istiyorum. 

2 yorum:

  1. Merak ettim bu kitabı :) Paylaşım için teşekkürler canım

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Çok güzel bir kitap canım, tavsiye ederim :)

      Sil

Yorum bıraktığınız için çok teşekkür ederim.
(Yorumlarınıza lütfen link eklemeyin, yorumlarınıza link eklediğinizde yayınlanmayacaktır. GFC hesaplarınıza bloglarınızı eklerseniz isminize tıkladığımızda bloglarınıza ulaşabiliyoruz.)