24 Kasım 2014 Pazartesi

Okudum; Yirmiler Kızı - Sophie Kinsella

--Arka Kapak Yazısı--
Yirmilerinde bir kız ve Yirmiler'den kalma başka bir kızın güzel ve komik, kusursuz ve eğlenceli macerasI! Elbette bir kahkaha makinesi!
Lara hep uçuk bir kızdı. Yani, hayattaki tercihleri ve devasa tepkileri, bir de kötü kaderi bize bunu söylüyor. Hem, yirmili yaşlardaki sıradan kızların muhabbeti bol hayaletleri pek olmaz, di mi! Oysa Lara'nın rahmetli büyük teyzesi Sadie, mütemadiyen çarliston dansı yapan bir kız formunda ve bitmek tükenmek bilmez istekleri eşliğinde Lara'ya musallat oluyor. Sadie'nin ruhunun huzura kavuşmasının tek yolu, biricik ve kayıp kolyesinin bulunması. Lara'nınsa kendi derdi zaten başından aşkın. Yeni kurduğu şirketi, iki yakasını biraraya zor getiriyor, en yakın arkadaştan iş ortağına terfi eden biricik Natalie, alıp başını Goa'ya kaçmış ve hayatının aşkı, Lara'ya tekmeyi basmış. Neyse ki Lara, Sadie ile vakit geçirdikçe hayat daha ihtişamlı bir hal almaya başlıyor ve içine düştükleri define avı, entrika dolu ve romantik bir maceraya dönüşüyor. 
Acaba Sadie'nin hayaleti, Lara'nın dertlerine deva olabilir mi ve farklı çağlardan iki kız süper bir ikili eder mi?
Kitaba başlamadan önce ismine bakıp bakıp 20'li yaşlarda bir kızdan bahsediyor herhalde düşünmüştüm. Oysa 1920'li yıllarda yaşamış bir kızdan bahsediyormuş. Kapaktaki dans eden kızın kıyafetinden anlamalıydım aslında :)
İlk bir kaç sayfada konunun ilerleyişinden sıkılacağımı düşünmüştüm kitaptan ama bitttiğine üzüldüm. O kadar keyifli, eğlenceli bir kitaptı. 
Lara, ailesi ve amcasından başka hiç akrabası olmayan, hiç görmediği 105 yaşındaki teyzesi Sadie'nin cenaze törenine katılmak zorunda kalır. Yeni kurduğu işi berbat gitmekte ve sevgilisi tarafından terkedilmiştir. İşi ile ilgili ailesine pek bilgi vermese de sevgilisi tarafından terkedildiği bilinmektedir ve cenazeye gittiğinde bu konu hakkında soru sorulacağından endişe eder.
Cenaze töreni sırasında Lara bir ses duyar. Onunla konuşan 20li yaşlarda bir kadın vardır, Sadie teyze olduğunu iddia ediyor, kayıp kolyesini bulmasını istiyor ve evet, onu Lara'dan başka gören, duyan olmuyor. Ve macera başlıyor :)
Sadie, oldukça neşeli, hareketli hatta fazlası ile çılgın bir 20'ler kızı. Karakter olarak Lara'nın tam tersi. Kolyeyi bulmaya çalışırken Lara'ya hem işi ile ilgili hem de aşk hayatı ile ilgili yardımcı oluyor. Benim burada tek düze anlattığıma da bakmayın. Lara ile Sadie'nin dialoglarını kahkahalar atarak okudum.
Çiklit tarzı kitapları seviyorsanız ve hala okumadıysanız tavsiye ederim. Kahkaha garanti :)

2 yorum:

  1. En sevdiğim Kinsella romanlarından birisi ♥ En sevdiğim olmasında 20'li yılları çok sevmem büyük bir etken tabi :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Çok keyifliydi, ben de çok sevdim canım :)

      Sil

Yorum bıraktığınız için çok teşekkür ederim.
(Yorumlarınıza lütfen link eklemeyin, yorumlarınıza link eklediğinizde yayınlanmayacaktır. GFC hesaplarınıza bloglarınızı eklerseniz isminize tıkladığımızda bloglarınıza ulaşabiliyoruz.)