3 Eylül 2014 Çarşamba

Okudum; Yeni Başlayanlar İçin Suşi - Marian Keyes

Burnu büyük, kaltaklar kraliçesi, Londralı moda editörü Lisa Edwards, "şahane" terfisinin A kalite partiler, sosyete sayfalarında fotoğraflar ve sonbahar kreasyonlarına jetle uçarak yetişme gibi eylemler içereceğinden emindi.

Fakat bunun yerine, sürgün edildi, hem de tüm o Prada gardırobuyla birlikte! Ve nereye? Son derece şık-olmayan, Dublin moda dergisi Colleen'e baş editör olmaya. Editör asistanı Ashling Kennedy ise tam aksine, bulduğu yeni işle ayakları yerden kesilmiş geziyordu... Ta ki fahiş bedelin kime katlanmak olduğunu öğrenene dek: Lisa Edwards
Bu arada bir de Ashling'in en kadim, en sevgili kankası Clodagh "Prenses" Kelly vardı, ki kendisi gerçek bir sonsuza-dek-mutlu-yaşadılar başarısına sahip görünüyordu -ama nedense son zamanlarda öpecek bir kurbağa prens arayışındaydı. Bu üç birbirinden alakasız, eşit derecede doyumsuz kadının arasında bir bağ kurma ihtimali sıfır olabilirdi, tabii eğer 'Sibirya'nın magazinel versiyonu' Dublin dışında bir yerde yaşıyor olsalardı. Üstelik de bu bağı bir kurdular mı dünyayı dağıtacaklardı -özellikle de Colleen'in serseri havalı, melankolik, öldüren cazibe patronu Jack Devine da onlarla aynı kavşakta buluşunca.

"Keyes'in her romanı bir öncekinden iyi, yazarlık kariyeri hak ettiği yere hızla yükseliyor. Eğer bu kış sadece bir kadın romanı okuyacağım diyorsanız,
o zaman mutlaka bu roman Yeni Başlayanlar için Suşi olmalı."
UK Kirkus reviews

"Marian Keyes kendini-iyi-hisset romanlarının kraliçesi. Kalbinizi ısıtacak komedileri onu en ateşli,genç İngiliz yazar yaptı ve Keyes bir neslin sesi oldu."
Mirror

"Keyes'te her şey her zamanki gibi Üç kadın mutluluk peşinde " Library Journal

"Manan Keyes doğuştan bir öykü anlatıcısı. Hoş stiliyle hikâyesi, komedinin sevgi ve şefkatle kaynaştığı yerde sonlanıyor."
Independent
*************
Sevgili Koyu Kırmızı sayesinde bir sürü kitap okuduğumdan bahsetmiştim. Bu kitapta Tuba'cığımın kitaplarından. Kendisine ne kadar teşekkür etsem az.
Şehirli kadınların komik hikayelerini okumayı seviyorum. Farklı ülkeler, kültürlerde olsa benzer noktalar  oluyor mutlaka. 
Londra'da ünlü bir dergide çalışırken Amerika dergisi için terfi bekleyen Lisa Dublin'e sürülür. Zaten birlikte çalıştığı insanların sevmediği, huysuz biridir ve bütün öfkesini Dublin çalışanlarından çıkarmaya hazırdır. Ashling ise küçük bir dergide editördür, fakat işten çıkarılır. Özgüveni fazlaca düşük olan Ashling, ödemesi gereken ev kredisi olduğu için bulduğu bütün işlere başvurur. İngiliz yayın grubunun Dublin'de çok havalı bir dergi çıkaracağını öğrenip başvurur ve yardımcı editör olarak işe kabul edilir. Derginin yayın yönetmenin Lisa olduğunu bilmediği için sevinçten havalara uçmaya başlar.
Bir de Ashling'in tüm istediklerini elde eden şımarık, doyumsuz prenses arkadaşı Clodagh var hikayenin içinde. 
Tam bir kadın hikayesi. Birbirlerinin hayatlarını etkileyen üç kadının hikayesini okumak oldukça keyifli idi. Peşpeşe ağır kitaplar okumuş bir mola vermek istiyorsanız, tatile giderken, yolda, otobüste, şezlongda okuyayım diyorsanız tam size göre. Kafa dağıtmalık güzel bir kitap.

6 yorum:

 1. suşiye bayılan biri olarak kitabın ismine çok bayıldım :) ben de seviyorum böyle kitapları, film gibi, kısa süreli kafa dağıtmalık..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okusan kitabı da seversin canım :)

   Sil
 2. Anlatımın çok hoş, yazını keyifle okudum. Kitap da gerçekten çok ilgi çekici bir kitaba benziyor, büyük bir keyifle eğlenceli vakit geçirebilecek bir kitap gibi geldi gözüme. Kitabevi alışverişi listeme ekleyeceğim muhakkak. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım okur ve seversin sen de :)

   Sil
 3. İşte böyle kitaplara bayılıyorum :) Bazen küçük molalar iyidir her zaman ağır edebi içerikler, felsefi ya da siyasi anekdotlar okunmuyor. Bazen insanın kafasında dolaşan o kadar çok tilki oluyor ki, hem kitap okumak istiyorsunuz hem de okurken yormasın beni diyorsunuz :) İşte sanırım bu da bizim çerez kitaplardan, en kısa zamanda okuyacağım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım umarım okur ve seversin sen de. Arada iyi oluyor böyle kitaplar :)

   Sil

Yorum bıraktığınız için çok teşekkür ederim.
(Yorumlarınıza lütfen link eklemeyin, yorumlarınıza link eklediğinizde yayınlanmayacaktır. GFC hesaplarınıza bloglarınızı eklerseniz isminize tıkladığımızda bloglarınıza ulaşabiliyoruz.)