3 Ağustos 2014 Pazar

Okudum; Milyoner Bebek / Anna Katharine Green

Dedektiflik romanı yazarlarının en ünlüleri kuşkusuz Arthur Conan Doyle ve Agahta Christie'dir. Ancak onlardan önce, bu alanda yazmaya başlayan Anna Katherine Green'dir. Daha Sherlock Holmes karakteri yaratılmadan önce Anna Katharine Green'in kitapları 10 yıl boyunca en çok satanlar listesindeydi.
Yale Üniversitesi - Hukuk Bölümü tesadüfi delillerden yola çıkarak sonuçlara varmanın ne kadar yanıltıcı olabileceğini gösterebilmek adına Green'in kitaplarını kullanmıştır.
Polisiye edebiyatının gelmiş geçmiş en büyük ustalarından biri olduğu kabul edilen Green daha sonra Agahta Christie'den Arthur Conan Doyle'e kadar birçok yazarı etkileyip ilham verecek dedektiflik romanlarına damgasını vurmuştur.
"Milyoner Bebek" elinizden bırakamayacağınız, hayretler içerisinde okuyacağınız sayfaları çevirdikçe heyecan dozu artan bir Anna Katharine Green başyapıtı.
(Tanıtım Bülteninden)
Bu kitabın konusu 1900lü yıllarda geçiyor. Zengin bir ailenin 6 yaşındaki kızı kaybolur. Aile kızı bulana büyük bir ödül verecektir. Verilen ödülü okuyup aileyi tanıdığı ve kızı da daha öce gördüğü için bir dedektif küçük kızı bulmaya karar verir. Babası Avrupa'da Anne ise perişandır. Dedektif görüşmelere başlar, dadı, hizmetçiler, komşular, akrabalar.... Ve sonunda gizem çözülür.
Öncelikle kitap biraz karmaşık. Bir de çevirisi çok kötü. Kitapta milyon kere dedektif kelimesi geçiyor ama nedense dedektifi ''detektif'' olarak yazmışlar.Hızlı hızlı okurken her karşılaştığımda bir tuhaflık var deyip tekrar okuyup yazım yanlışı olduğunu anladım. Konusu güzel aslında, güzel de işlenmiş ama belki çeviri hatasından ya da başka sebeplerden biraz karmaşık olmuş. Şaşırtmacalı bir sonu vardı. Yazım yanlışları veya ağır dili olmasa çok keyifle okunacak bir kitap olacakmış.

2 yorum:

  1. Bir kitapta olabilecek en kötü şey yazım hatası bence. Benim aklım ona takılıyor, okurken çok rahatsız oluyorum.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Yazım hatası ve eksik sayfa. Tam kitaba dalıyorum pat eksik sayfa çıkıyor. O da sinir bozucu :(

      Sil

Yorum bıraktığınız için çok teşekkür ederim.
(Yorumlarınıza lütfen link eklemeyin, yorumlarınıza link eklediğinizde yayınlanmayacaktır. GFC hesaplarınıza bloglarınızı eklerseniz isminize tıkladığımızda bloglarınıza ulaşabiliyoruz.)