1 Ağustos 2014 Cuma

Okudum; Lüks / Jessica Ruston

Manhattan'ın teras katları, egzotik adalar, şatafatlı mekanlar, lüks içinde yüzen insanlar… İstedikleri yere gelmek için ne yapması gerektiğini bilen bu insanlar, elbette ki amaçlarına "bazı düşmanlar" edinmeden ulaşamıyor. Lüks yaşamın da bir bedeli var. Kumar, bağımlılık, seks ve skandallar da bu hayatın çabası… 
Lüks, 1977 yılında Warwickshire, İngiltere'de doğan Jessica Ruston'ın ilk romanı… Londra'da kocasıyla birlikte yaşayan Ruston'un bu çalışması o kadar ilgi görmüş ki, şu an ikincisini yazmaya başlamış bile… Amazon.com'da ve yayımlandığı her ülkede çok iyi bir satış grafiği yakalayan Lüks, Adele Geras'ın deyimiyle; "Sizi kitaba bağlayacak her şeyi anlatıyor. Uzun bir uçuş ve tren yolculuğunda bavula tam da konulması gereken şey!"
Jessica Ruston romanıyla ilgili yaptığı bir röportajda romanının "Women's fiction" olarak tanımlandığını ama okur kitlesinin "eğlenmek isteyen ve iyi bir hikaye ile ilgilenen herkes" olduğunu söylüyor. Zaten romandaki olaylar da başlangıçta arkadaş olan üç erkeğin çevresinde gelişiyor. Ruston neden böyle bir kitabı yazma ihtiyacı hissettiği sorusuna ise şöyle cevap veriyor: "Bu benim okumaktan hoşlandığım tarz. Büyük bir hikaye, iddialı karakterler ve içinde dram barındıran, Shirley Conran ve Harold Robbins'in çok ses getiren kitapları gibi ama bu neslin okurlarına göre kurgulanmış bir çalışma!"
Lüks yaşamları ve lüks yaşamların içinde barındırdığı savaşları merak ediyorsanız, bu romanı kaçırmayın!
Kitabı bitirdiğinizde Lüks adını hakettiğini düşünüyorsunuz. Ve ilk başlarda durağan, normal hatta sıradan sonradan düğümü çözüp olaylar peş peşe gelişince kitap akıyor, heyecanlandırıyor. 
Kitabın ana karakteri Logan'dan, arkadaşı Nicolo'nun sevgilisi olan Maryanne'yi ayartıp elinden aldığı için, işi uğruna acımasız, düzenbaz olduğu için nefret ederken kitabın sonlarına doğru gerçekler ortaya çıkınca üzülmeye başlıyorsunuz. Dolayısı ile Nicolo'ya duyduğum sempati de kitabın sonuna doğru nefrete dönüştü.
Okurken bu kadar heyecanlanacağım bir kitap olacağını düşünmemiştim. Entrikalarla dolu sürükleyici bir roman okumak isterseniz, tavsiye ederim.
*Son günlerde önerdiği kitap, müzik ve filmler ile boş vakitlerimin daha güzel geçmesini sağlayan RenkSesKoku blogunu takip etmeyi unutmayın. 

4 yorum:

 1. lüks yaşam, pek istediğim bir şey olmasa da insanı çeken bir cazibesi var.... :)
  okunası bir kitapmış...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayal dünyası gibi, ilginç ama o kadar entrikaya dayanamazdık biz. Böyle iyiyiz evet :)

   Sil
 2. Konusu baya ilgi çekici. Bu tarz kitapları seviyorum. Eğer uzun okuma listemi bitirebilirsem mutlaka okuyacağım :)

  YanıtlaSil

Yorum bıraktığınız için çok teşekkür ederim.
(Yorumlarınıza lütfen link eklemeyin, yorumlarınıza link eklediğinizde yayınlanmayacaktır. GFC hesaplarınıza bloglarınızı eklerseniz isminize tıkladığımızda bloglarınıza ulaşabiliyoruz.)