22 Mayıs 2014 Perşembe

Beyoğlu'nun En Güzel Abisi / Ahmet Ümit

Yılbaşı gecesi işlenen bir cinayet... Tarlabaşı'nın arka sokaklarında bulunan bir erkek cesedi. Öldürülmüş erkeklerin en yakışıklısı, belki de en kötüsü. Karanlık sırların ortaya çıkardığı utanç verici bir gerçek. Gururlarının kurbanı olmuş erkekler, onların hayatlarını yaşamak zorunda olan kadınlar. Bu cinayetler yatağında, bu kötülükler bahçesinde, bu insan eti satılan can pazarında masumiyetini korumaya çalışan bir adam. Bir zamanlar İstanbul'un en gözde yeri olan Beyoğlu'nun hazin hikâyesi. 
Karanlık... Soğuk havayla iyice ağırlaşan bir karanlık. Uzaklardan şarkılar geliyor kulağına, neşeli kadın çığlıkları, ayarını yitirmiş sarhoş naraları, biri küfrediyor belki ana avrat, belki ağlıyor biri hıçkıra hıçkıra, belki biri sessizce ölüyor bu gürültünün, bu hengâmenin ortasında. Umurunda değil. Hepsinden sıyrılmış, sadece öfke... 
Nereye gittiğini bilmeden yürüyor, nefret tarafından kuşatılmış olarak. Kıskançlık denen o canavar, çelikten pençesine almış yüreğini, habire sıkıyor. "Kadınlar," diyor bir ses zihninin derinliklerinden... "Kadınlar, onlarla oynayamazsın... Oynadığını zannedersin ama bir de bakmışsın, asıl oyuncak sen olmuşsun." Hayatına giren kadınların yüzleri beliriyor sokağın zemininde. Birer birer düşüyor görüntüleri ayaklarının dibine. Hepsinin boynu bükük, hepsinin gözlerinde keder. Hepsi üzgün... Aldırmıyor, bir su birikintisiymiş gibi basıp geçiyor üzerlerinden ama yeniden düşüyor görüntüler zemine. "Kadınlar," diyor o ses yine, "Kadınlardan asla kurtulamazsın, hayaletleri hayatın boyunca seni takip eder."
Ahmet Ümit neredeyse bütün kitaplarını okuduğum bir yazar. Bir çok kitabını da çok sevdim, blogumda da yazmıştım bazı kitaplarını.  Bu kitap için sosyal medya da çok reklam yapıldı, bu yüzden fazlası ile merak ettim okumadan önce. 
İsminden de anlaşılacağı gibi konusu Beyoğlu'nda geçiyor. Beyoğlu ile çok güzel detaylar barındırıyor ve insana kitapta yazan yerleri gidip görmeye heveslendiriyor. Klasik Ahmet Ümit kitaplarından, bir cinayetin peşine takılırken tarih konusunda da çok güzel bilgiler veriyor. Diğer kitaplarından farklı olarak çok güncel, Gezi Parkı ve İstanbul'daki rant oyunları, Tarlabaşı'nda yaşam gibi bilgiler veriyor.
Cinayet kurgusuna gelirsek, açıkçası polisiye bakımından beni çok heyecanlandırmadı. Evet güzeldi ama bir Bir İstanbul Hatırası, bir Kavim değildi. Yine de Beyoğlu tasvirleri, detayları v.s. gibi nedenlerle okunacak güzel bir kitap diyebilirim. Dili akıcıydı, okuması kolaydı. 

8 yorum:

 1. Çok okumak istemiştim, babam da hediye olarak almıştı yılbaşı zamanı. Halen okuyamadım :/ Sen de yazında kitap aklıma düştü. Hafatasonu başlayayım bari :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bakalım sen beğenecek misin? Fırsat bulursan hemen oku

   Sil
 2. Ahmet Ümit'e bayılıyorum :) Bu da en sevdiğim kitaplarından biri oldu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de çok severim kitaplarını :)

   Sil
 3. Ben Ahmet Ümit kitabı okumadım hiç. Senden detaylı bir liste almam gerekecek o yüzden hangisini okuyayım ilk, hangisi güzel diye :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tamam canım, oku bir an önce. Her zaman derim,, ilk Ahmet Ümit kitabı Bir İstanbul Hatırası olmalı diye :)

   Sil
  2. Ben de Bir İstanbul Hatırası ile başlamıştım çok doğru bir tespit :)

   Sil
  3. Onun tadı bir başkaydı :)

   Sil

Yorum bıraktığınız için çok teşekkür ederim.
(Yorumlarınıza lütfen link eklemeyin, yorumlarınıza link eklediğinizde yayınlanmayacaktır. GFC hesaplarınıza bloglarınızı eklerseniz isminize tıkladığımızda bloglarınıza ulaşabiliyoruz.)